Miért jó ez neked?
Ha érdekel, hogy:
- Miért jó neked relikviákat vásárolni?
- Mit tudsz vele csinálni?
- Befektetésnek is jó-e?
- Megéri-e az árát? Meg fogja-e érni az árát?
Olvasd el cikkem!
Miért jó ez neked?
A gyűjtés műfaja, főképp a férfiakra jellemző. Talán valami ősi ösztön végett lehet ez. A halmozás, a tartalékképzés, a biztonságérzet megteremtése. Jó lesz ez még később, amikor ínséges idők jönnek. Van mihez nyúlni.
Közel 20 éves tapasztalatom van a gyűjtőkkel való párbeszédben. Mindig ilyesmiket hallottam...
-Na, ez is megvan.
-De várjunk csak...Ismét kutakodni vágyok....
-Nincs meg még ez és ez?
-Azt nem tudod megszerezni?
-Láttam valakinél, neked nincs?
-Inkább erre, mint másra!
-Az nagyon kell!
Miért jó neked relikviákat vásárolni?
Az érzés, amikor egy rég vágyott dolgot megkapsz, az mindig jó. Ha pedig régóta vágyott dolgot kapsz meg, ami ráadásul még nosztalgiát is ébreszt benned, fiatalságodra, kamaszkorodra emlékeztet, szuperjó.
Ha ezeken felül pedig rajongsz is adott területért, akkor neked véged : Elkapott a gyűjtés.
Ez az érzés remek. Jó mindig új célokat kitűzni, új területeket felfedezni, állandóan jó értelemben vett stresszben lenni. Résen lenni. Figyelni. Mint a vad, ahogy figyeli leendő vacsoráját..Lecsapni az új lehetőségekre, új dolgokra. Kiélni benne rendszerező, alkotó, teremtő vágyainkat...
Arról nem beszélve, hogy nagyon egyedi ajándékokat lehet szeretteinknek adni, ha ilyen tárgyat választunk.
Mit tudsz vele csinálni?
Igen, ezzel most megfogtál. Vagy mégsem?
Valóban, nem olyan sok funkciót tudnak a gyűjtői tárgyak betölteni. Leginkább dekorációs célokat lehet velük megvalósítani. A retró műszaki eszközöket funkciójukra is használhatjuk. Lemezjátszóval zenét hallgathatunk, régi számítógépekkel akár játszhatunk is, szórakozhatunk, nosztalgiázva!
Ezek mellett, viszont manapság már befektetésnek sem rosszak. De ne felejtsük el, hogy örömszerzésként sem mellékes.
Befektetésnek is jó-e?
Az elmúlt kb. 10 év megmutatta, hogy micsoda felfelé ívelő piaca van a gyűjtői tárgyaknak. Hogy néhány rövid példával illusztráljam a dolgot:
-A 2000-es évek második feléig, az 1945-1990 közötti időszak tárgyi és dokumentum jellegű emlékei, szinte senkinek sem kellettek. Minden vásárban, piacon, vagy árverésen, alacsony áron keltek el. Különösen igaz volt ez, a történelem adott időszakait jelentősen reprezentáló tárgyakra, kitüntetésekre, jelvényekre, vagy adott korszakot meghatározó személyekhez köthető fényképekre, dokumentumokra. Azóta, az ezen időszakban keletkezett tárgyak árai is megsokszorozódtak, felértékelődtek anyagilag.
-Az előzővel párhuzamos példa, hogy az 1990-es évek közepéig, az 1920-1945 között időszak tárgyai, emlékei, nem voltak keresettek, de különösebben az 1867-1920 között időszak sem. Sajnos ezen időszakban (is) rengeteg történelmi tárgy vándorolt ki az országból. Részben emiatt is. Nem volt áruk a tárgyaknak, keresettségük sem volt.
-Ezen változtatott a 2000-es évek közepén kiszélesedő internet. Sokan itt kezdtek el okosodni, utánajárni a dolgoknak. Ez viszont olyan árrobbanást hozott a piacra a 2000-es évek végével, amit nagyon ritkán lehet látni. Akár ötvenszeres , százszoros áremelkedés (ezzel együtt keresettség növekedés) is volt sok tárgynál, a 10 évvel korábbi árakhoz képest.
-Szintén korban párhuzamos példa : A 90-es évek végével, egy amerikai kosárlabda csapat, a Chicago Bulls szétszéledt, a hatszoros bajnokcsapatból egy hátul kullogó NBA csapat lett. A csapat sztárja, Michael Jordan visszvonult a játéktól. Az ebben időszakban 8-16 éves korosztálynak viszont generációs élménye lett ez az időszak. Ebből kifolyólag itthon is elkezdtek elterjedni a sportkártyák, amiket a srácok elkezdtek gyűjteni zsebpénzükön. A Chicago Bulls által generált gyűjői lendület, amit az első és ezideáig egyetlen hazai játékos is feljebb repített, Dávid Kornél személyében, valahol a 2000-es évek közepén lassult le. Elérkeztünk 2020-ba. Megjött a szörnyű Covid járvány, rengeteg ember halálát okozva, a történelem sötét foltja marad. Viszont mást is okozott. Az otthon ülő, unatkozó emberek elkezdték elővenni régi tárgyaikat, nosztalgiázni, emlékezni kezdtek. Majd megjelent a Netflix-en a Chicago Bulls és Michael Jordan pályafutását bemutató sorozat, a "Last Dance". Ez a sorozat, abban a több tízezer srácban, akik a 2020-as évekre, felnőttek (és ez világszerte igaz!), pénzt kereső, akár módos emberek lettek, felkeltették bennük újra, a kártyagyűjtés lángját és egy, másfél év alatt, kb. ezer gyűjtőből , itthon is pillanatok alatt több ezer gyűjtő lett, akik azóta is aktívak. Európában talán az egyik legjelentősebb kártyagyűjtő piac jött létre itthon. Ráadásul a Covid sok más gyűjtő területen is megnövelte a gyűjtők, érdeklődők számát :
Plakát, numizmatika, sportkártya, filmes relikviák, zenei relikviák, retró játékok, retró számítógépek, konzolok és még sok más...
De rendben, igen, válaszolok végre : Igen, remek befektetés lehet relikviákba invesztálni. De természetesen jól meg kell nézni, hogy az ember mit vesz, felmérni az adott tárgykörrel kapcsolatos fontos információkat is, körülményeke, majd annak tükrében döntetni. Nagyon fontos hogy igyekezzünk minél jobb állapotú tárgyat vásárolni.
Megéri-e az árát?
Nyilván erre a kérdésre nem lehet egy igen, vagy nemmel válaszolni, mert nem ennyire egyszerű. Hogy megéri, az attól is függ, hogy olcsón, vagy drágán vesszük e. Nyilván olcsón mindeki szeret vásárolni és így nem is kérdés, hogy megéri e. De a kérdés nem így helyes. A helyes kérdés ez mindig ez: Meg fogja-e érni az árát?
Ha relatív drágán, vagy drágának tűnő tárgyat vásárolunk, főképp azt kell nézni, hogy amit veszünk, abból sok van e elérhető, sok kerülhet e még elő, milyen mértékben semmisülnek meg az adott tárgyak, stb..Nyilván ha sok van valamiből, de magas áron vesszük, az nem feltétlen jó ár. De figyelmbe kell venni azt is, hogy milyen piacon vásárolunk. Ez alatt azt értem, hogy más ma vásárolni 2024-ben egy 1831-ben készült ritkaságot, vagy más ma, olyan tárgyat vásárolni amitől mindeki szabadul vagy épp nem keresett.
Tipikus példája ennek az, amikor valaki kortárs művésztől vesz egy alkotást, a jövőre gondolván. Most soknak tűnhet most, de 10-20 év múlva lehet, hogy aprópénznek fog ez számítani, mert annyi felemelkedik az ára.
Ugyanilyen példa a sportkártyáknal is van : Egy épp újonc szezonját futó játékos kártyái még nem biztos hogy sokat érnek. De 5-10 év elteltével, amikorra befutnak, bajnokságokat nyernek, címeket szereznek, sokkal többet fognak érni a kártyái, mint amennyiért vettük.
Ezekhez persze jó érzék, jövőbelátás, piaci ismeret is szükséges, vagy akár az, hogy egy szakértőt megkérdezzünk a témában...